23 Haziran 2010 Çarşamba

Bulgaristan'da müslüman olan her yer "Gencev'e Hayır!" dedi

Deliorman müslümanları Genceve karşı yürüdüler
Nedim Gencev’in Yüksek İslam Şurası Başkanlığı’na tekrar tayin edilmesine karşı Razgrad Belediyesi Kültür Merkezi’nin önünde Cuma günü barışçıl protesto gösterisi yapıldı.
“Gencev’e hayır, sindirilmeye hayır, müslüman cemaatin manipüle edilmesine hayır” sloganıyla Bölge Müftülüğü tarafından organize edilen mitinge Razgrad ilinin tüm imam ve cemaat-i islamiye encümenlerinin de dahil olduğu yüzlerce müslüman katıldı.
DPS-HÖH Razgrad milletvekilleri Dr. Hasan Ademov, Ramadan Atalay ve Dr. Nigar Sahlim ile HÖH Razgrad İl Başkanı Ahmed Ahmedov ve belediye başkanları da protestoya destek vermek için halkın arasında hazır bulundular.
Bölge müftüsü Mehmed Alâ, yönettiği mitingin açılış konuşmasında, son zamanlarda Bulgaristan müslümanlarının haklarını kısıtlamaya, onları bölmeye ve sindirmeye yönelik bir opersyonun yürürlükte olduğunu söyledi.
“Yüksek Temyiz Mahkemesi’nin son kararı bir kez daha göstermiştir ki, Bulgaristan müslümanlarının yasal temsilcilerini seçme konusundaki özgür iradesi, ortada bir mahkeme kararı olduğu bahanesine sığınılarak siyasi faktörler tarafından itibarsızlaştırılmış ve manipüle edilmiştir.” Mehmed Alâ, Nedim Gencev başkanlığındaki 30 üyeli Yüksek İslam Şurası’nın 16’sının vefat ettiğini ve 10’unun da üyelikten noter huzurunda vazgeçtiklerine dair imzalarını kastederek, “Sofya Şehir Mahkemesi yargıcı tescil kararını verirken, ölü canların ticaretinin yapıldığı ve ölülerin dirilerin kaderine karar verdiği rus romanını okuyordu herhalde” dedi.
Bölge müftüsünün asimilasyon sürecine katılımından tutun da vakıf mallarını kötüye kullanma iddialarına kadar neredeyse bütün konuşması Genceve yönelikti.
Mehmed Alâ sözlerine şöyle devam etti: “Bugün Bulgaristan, komunizm rejiminin geçmişe ait olumsuz izlerini silmeye çalışırken, toplumun onu hiç bir şekilde onaylamaması ve reddetmesine rağmen Nedim Gencev’in ısrarla müslüman topluma lider olarak kabul ettirilmeye çalışılması bir çağdışılıktır. Allah’tan dileğimiz odur ki, bu biraraya gelmemiz bizim birlik ve beraberliğimizi pekiştirsin, hepimizin iyilik ve mutluluğuna vesile olsun.”
Müftü efendinin konuşmasından sonra Razgrad bölgesi imamları adına bir bildiri okundu. Bildiride 31 Ekim 2009 tarihinde yapılan son ulusal kongrede seçilen Müslüman Cemaati idaresine tam destek verildiği belirtildi. Protesto gösterisi yapılan dua ile sona erdi.

Dolni Tsibır köyünde protesto gösterisi
18 Haziran 2010 tarihinde Montana ilinin Dolni Tsibır köyünde seçilmiş Başmüftülük yönetimi lehinde ve Nedim Gencev’in idareye getirilmesi aleyhinde protesto gösterisi yapıldı.
Protestoya, Oryahovo ve Byala Slatina Cemaat-i İslamiye Başkan ve üyeleri ile Vratsa köylerinin imamları, ayrıca yerli müslüman halkın da dahil olduğu yaklaşık yüz kişi katıldı. Bölge müftüsü Necati Ali, Başmüftülükten misafirler ve bölge vaizi İbrahim Demirli eylemde hazır bulunanlar arasındaydı.
Protesto bildirisi okundu, Bölge müftüsü Necati Ali ve köy imamı Davud Hoca konuşmalarında köylerinde var olan vakıf mallarının Gencev tarafından nasıl yağmalandığını halka anlattılar. Yerli müslümanlar ülke genelinde yapılan protesto gösterilerine destek verdiklerini de bu şekilde göstermiş oldular.
Velingrad şehrinde yürüyüş – miting
Yüksek Temyiz Mahkemesinin 12.05.2010 tarihinde verdiği Nedim Gencev’i müslüman topluma önder olarak yasallaştıran kararı, yağan yağmura rağmen 18 Haziran 2010 tarihinde Velingrad şehrinde başta Bölge müftüsü Abdullah Salih olmak üzere imamlarla beraber Pazarcik ilinden toplam 500 müslüman tarafından protesto edildi.
Velingrad merkez camiinden “Gencev’e hayır!”, “Gencev aşağı!”, “Gencev hırsızdır, Gencev yalancıdır!”, “Allahü Ekber!” nidaları ile başlayan yürüyüş çarşıda bulunan meydana kadar devam etti.
Burada Bölge müftüsü, Müslüman Cemaatin bir çok sorununa değinen ateşli bir konuşma yaptı. Konuşmasında ülkemiz yöneticilerine çağrıda bulunarak müslümanların huzurunu bozan bu saçma hukuk durumuyla ilgili tavır almalarını istedi. Bu adaletsizlikten sonra müslümanların kendilerini Bulgaristan’ın ikinci sınıf vatandaşı hissettiğini ve Bulgaristan idarecilerinin ülkede yaşayan müslümanlara üvey annelik yapmaya son vermesinin zamanının gelip geçtiğini de sözlerine ekledi.
DPS-HÖH Avrupa Parlamentosu milletvekili Metin Kazak, HÖH Genel Başkan Yardımcısı Ruşen Rıza, HÖH Merkez Yönetim Bürosu Gen. Sekreteri Mustafa Karadayı, HÖH İl Başkanı ve Merkez Meclis üyesi Ömer Hamza ve muhtarlar, “bu defa bir adım dahi geri atmayacağız, sonuna kadar mücadele edeceğiz ve eğer gerekirse yıllar once gösterdiğimiz gibi tekrar birliğimizi göstereceğiz” diyen protestocu müslümanlar arasına katılarak onlara destek verdiler.

Sliven’de de protesto edildi
Protesto gösterisi saat 18.30’da başladı. Bildiri okundu, bunu müteakiben cemaat-i islamiye başkanları ve imamların konuşmalarıyla devam etti.
Milletvekili Sn. Yanko Yankov ile HÖH İl Başkanı Mustafa Mustafov toplantının misafiri idiler. Sliven ve Yanbol illerinden gelen yaklaşık 400 müslümanın katıldığı mting 19.45’te Aytos Bölge Müftü yardımcısı Akif Akifov’un yaptığı dua ile sona erdi.
18 Haziran 2010 tarihinde Varna’da Nedim Gencev’e karşı miting – yürüyüş düzenlendi
Protesto gösterisinde imamlar ve cemaat-i islamiye temsilcilerinin de dahil olduğu yaklaşık 250 insan yeraldı.
Miting Varna ili Bölge Müftü yardımcısı Rasim Rasim tarafından yürütüldü. Nedim Gencev’in sattığı bütün vakıf mallarını bir bir açıkladı. Protestoda Dobriç Bölge Müftüsü Bilal Darcan ve Varna HÖH İl temsilcileri hazır bulundu. Protestocular, “Hırsıza hayır!” , “Devlet Güvenlik İstihbaratına hayır!”, “Şeytan Gencev’e hayır” sloganları attılar.


Nedim Genvev’e karşı kitlesel protesto gösterisi
18 Haziran Cuma günü saat 18.00’de Plovdiv Cuma Camii önünde Nedim Gencev şahsına karşı kitlesel protesto gösterisi düzenlendi.
Biraraya gelen müslümanlar sabık Başmüftü Selim Mehmed’in okuduğu protesto bildirisini dinledi. Plovdiv’deki protestoya Avrupa Parlamentosu milletvekili Sn. Metin Kazak, DPS-HÖH Genel Başkan Yardımcısı Sn. Ruşen Rıza, Yönetim Bürosu Genel Sekreteri Sn. Karadayı ve Plovdiv Milletvekili Tuncay Naimov iştirak ederek müslümanlarla aynı duygu ve düşünceleri paylaştıklarını gösterdiler. Protesto gösterisinde Plovdiv merkez ve il genelinden tüm imam ve cemaat-i islamiye başkanları da hazır bulundu.
Yürüyüş Cuma Camii’nden başladı, trafiğe kapalı ana caddeden geçilerek Plovdiv merkez meydanına varıldı. Burada başta müslüman cemaat olmak üzere tüm Bulgar halkı için yapılan dua ile son buldu. 300 kişinin katıldığı yürüyüş Plovdiv Bölge Müftüsü Osman Hilmi ve yardımcısı Kemal Raşid’in himayesinde gerçekleşti.

Beş yüzün üzerinde müslüman Smolyan’da protesto gösterisi yaptı

Smolyan’da beş yüzün üzerinde müslüman Gencev’in iplerini elinde tutan perde arkası güçlere karşı protesto gösterisi yaptı.
Smolyan şehri Svoboda (Hürriyet) Meydanında biraraya gelen beş yüzün üzerinde müslüman, bir daha dinlerini özgürce yaşama ve önderlerini serbestçe seçebilme haklarını aradılar. Smolyan şehrinin birleşmesinin kutlandığı günde, il genelinden bütün müslümanlar da devletin vatandaşların dini haklarına müdahalesine, müslümanlara sözde lider olarak ateizme ve totalitarizme hizmet etmiş kişilerin zorla kabul ettirilmesine karşı birleştiler.
Protetso gösterisinde Bulgaristan müslümanlarının hak ve özgürlüklerini zarara uğratan ve kısıtlayan Gencev’in kirli geçmişine ve işlediği suçlara dair bilgiler verildi. Sözde “soya dönüş” hareketine destek veren ve dünyaya Bulgaristan müslümanlarının tam bir özgürlüğe sahip ve bu münasebetle sevinçli oldukları yalanını yutturmaya çalışan komunizm döneminin gizli istihbarat servisi DS ajanlarının idareye dönmesi yeni bir asimilasyon sürecinin emareleri olduğuna dair endişeler dile getirildi. İlin 10 belediyesinden imamların görüşüne göre koşullar yerine getirilmiş durumda.
Smolyan’ın Raykovo mahallesi imamı Hüseyin Bekir, “Ülkedeki bazı çevreler müslümanları çok gerilere, “Rodina” Cemiyeti’nin kurulduğu zamana döndürme emelini taşımaktadırlar. Rodop müslümanlarını “aydınlatmak” ve “aslına döndürmek” için şimdi bu faşist organizasyon tekrar canlandırılmak istenmektedir” dedi.
Smolyan Bölge müftüsü Necmi Dıbov konuşmasında Bulgaristan müslümanlarının bugün karşı karşıya olduğu sorunları dört boyutta incelemek gerektiği üzerinde durdu:
1. Hukuki – Yüksek Ruhani İslam Şurası adıyla yönetim kurulu üyelerinin % 50’sinin ölü olduğu bir organizasyon mahkemece tescil edilmiştir. Bu en azından ölülerle alay etmektir; aynı şekilde, bazı kurumların yaptığı küstahlığı anlayamayacak derecede sandıkları Bulgaristan’da yaşayan 1,5 milyon müslümanla da alay etmektir.
2. Ahlaki – müslümanlar, baba ve dedelerinin Belene kamplarında çürümelerine sebep olanları idareci olarak seçecek kadar mazoşist değildir. Onlarca müslümanın acılarına sebep olduktan sonra aynı muhbir ve satılmışlar şimdi “mesih-kurtarıcı” rölüne soyunma küstahlığını göstermektedirler.
3. Öğrenimle ilgili – bugün Bulgaristan’da 300 yüksek İslam ilahiyatı mezunu gerçeği varken, Suriye’de 3 ayda doktora öğrenimini bitirmiş “Dr.” Gencev, müslümanlar arasında idari makamlar için bir iddiada bulunamaz.
4. Toplumsal – arkasında toplum desteği olmayan kişiler kendilerini lider olarak ilan ediyorlar, halbuki hiç bir müftü, imam ve müslüman onları istememektedir. Bu şekilde onlar Bulgaristan müslümanlarının şerefini ayaklar altına almakta, Avrupa ve İslam dünyası önünde saygınlıklarının sıfırlanmasına sebep olmaktadırlar.
Müftü efendi, Gencev kuklasının arkasında duran ve ipleri elinde tutanlara seslenerek, “Bulgaristan müslümanlarını etnik unsura göre ayrıştırma denemelerinin hepsi temelsizdir, şimdiye kadar da uygulanmış bütün teşebbüsler başarısızlığa mahkum olmuştur. Bugün müslümanlar kendileri aleyhine yapılan kirli planları, planyayıcıların tahmin etmediği ileri görüşlülükte görmektedir. Aynı zamanda müslümanlar hafızası kısa ve geçmişte tam da dini bağlamda sebep olunan kötülükleri hiç bir şekilde unutmuş değillerdir.” dedi.
Protesto gösterisinde DPS-HÖH Milletvekili Arif Aguş ve Elin Andreev hazır bulundular. Sayın Aguş, Bulgaristan müslümanlarıyla ilgili olup bitenlerin Avrupa kurumlarına iletildiğine ve gerekli önlemlerin alınacağına dair toplananlara güvence verdi.
Protesto gösterisine katılan bütün müslümanlar, bundan sonra imamlarla birlikte Bulgaristan müslümanlarının adalet mücadesini, hak, irade ve isteklerini daha etkili bir şekilde seslendirmeye hazır olduklarını beyan ettiler.
Gotse Delçev’te protesto gösterisi
18 Haziran 2010 Cuma günü saat 18:00 de saatlerce yağan sağnak yağmura rağmen beşyüzün üzerinde müslüman Gotse Delçev’te protesto gösterisinden vazgeçmedi. Ancak yağmur civar yerleşim birimlerinden gelecek bine yakın kişiye ne yazık ki engel oldu.
Protesto gösterisi “İslam ve geleceğimiz için, kendimiz ve çocuklarımız için” sloganı altında gerçekleştirildi. Miting yürüyüşünde başta Bölge müftüsü Aydın Muhammed olmak üzere Koçan köyü imamı İzzet Calev, Lıjnitsa köyü imamı Mahmud Kamber, Kraişte köyü imamı İsmail İsmailçev, Konarsko köyü imamı Recep Bikov, Dolno Dryanovo köyü imamı Davud Macır, Ablanitsa köyü Cemaat-i İslamiye Encümenliği Başkanı Arben Terzi gibi imam ve cemaat-i islamiye başkanları konuşma yaptılar.
DPS-HÖH milletvekilleri Musa Palev, Aliosman İmamov ve Ayruş Haci de protesto gösterisinde hazır bulunarak desteklerini belirttiler.
Yapılan konuşmalarda üzerinde durulan noktalar şunlardı:
1. Genç imamların geleneksel olmayan İslam öğrettiklerine dair iddialar
2. Cami encümenliklerinin kaydının silinmesi
3. Müslümanların iç işlerine devlet ve mahkemenin müdahalesi
4. Müslüman olmayanların müslümanların iç dini işleri ile ilgili görüş beyan etmesi
Konuşmacıların hatırlattıkları bir şey de seçimleri kazandığı günün akşamında sayın başbakanın müslümanların rahat olmaları gerektiğine dair verdiği sözdü. Ancak bugün biz psikolojik ve ekonomik saldırıya maruz kaldığımız gibi sözde başbakana bağlı gücü elinde bulunduran bakanlıkların da devamlı baskılarına muhatap oluyoruz. Bunu sayın başbakan biliyor mu yoksa bilmiyor mu? Eğer biliyorsa bunu neden yapıyor, bilmiyorsa neden buna izin veriyor.
Bölge müftüsü başbakana seslenerek şöyle dedi : “Sayın Başbakan, Gencev sizin eski meslekdaşınız onu yanınıza işe alın, müslümanlara zorla kabul ettirmeye çalışmayın!”

Ruse’de de protesto gösterisi yapıldı
13 Mayıs 2010 tarihli Yüksek Temyiz Mahkemesi’nin Başmüftü Dr. Mustafa Hacı başkanlığındaki Bulgaristan Müslüman Cemati’nin tescilini silmesi ve Nedim Gencevi iade etmesine karşı, 18 Haziran 2010 Cuma günü Ruse Bölge Müftülüğü’ne bağlı tüm Cemaat-i İslamiye Encümenliklerinden gelen 600 civarında müslümanın katıldığı protesto gösterisi yapıldı.
Protesto yürüyüşü polis eşliğinde Ruse Bölge Müftülüğü ile Ruse Cemaat-i İslamiye Encümenliği’nin bulunduğu 19 Fevruari, 25 nolu adresten başladı. “Gencev aşağı”, “Vakıf mallarını çalanlara hayır”, “Adalet istiyoruz” , “Yaşasın Bulgaristan” sloganları atan protestocular Nikolaevska ve Aleksandrovska sokaklarından geçtiler. Svoboda (Hürriyet) meydanına gelindiğinde Gencev taraftarı olan ve herkesçe bilinen Danço-politikata protestoculara hakaret ve küfürler yağdırdı. Ruse Belediyesi önünde kısa bir duraklama yapıldı burada protestocular Belediye Başkanı B. Yotov’un talimatıyla belediye sınırları içnde tüm cemaat-i islamiye encümenliklerinin silinmesi protesto edildi. Yürüyüşün başlangıç noktasından son noktası olan Opera meydanına kadar protestocular Nedim Gencev klikinden olan Turgut, Muradov ve diğerleri tarafından büyük bir dikkatle izlendi.
Ruse Bölge Müftüsü Bulgaristan Müslüman Cemaatinin tüm bölge müftülerinin altına imzasını koydukları bildiriyi okudu. Katılımcılara, etraftan dinleyenlere ve medyaya direk olarak 1,5 milyon Bulgaristan müslümanın duygularını ve özgürlüğünü rencide eden durum hakkında bilgi verdi.
Slivo pole kasabası, M. Vranovo ve Smirnenski köyü imamları da birer konuşma yaptılar. Konuşmalarında Başmüftü Dr. Mustafa Haci başkanlığındaki Bulgaristan Müslüman Cemaati’ni desteklediklerini belirterek durdukları pozisyonu beyan ettiler. Protesto gösterisi bütün katılımcılarla beraber Bızın köyü imamının yaptığı dua ile saat 17:00’de sona erdi.

Dobruca da “Genceve hayır” dedi
18 Haziran 2010 tarihinde Dobriç’te saat 14:00 itibarıyla Tekke Camii önünden başlayan yürüyüş vilayet ve belediye binalarının önünden geçerek Svoboda (Hürriyet) meydanına ulaştı.
Protesto yürüyüşüne 500’ün üzerinde müslüman iştirak etti. “Gencevi istemiyoruz”, “2009 yılında yapılan ulusal müslüman kongresinin kaydedilmesini istiyoruz” pankartları dikkat çekti. Protesto bildirisi okundu ve müslümanlar rahat bırakılmaları ve Başmüftülerini kendilerinden başkalarının seçmemesi ümid ve temennisiyle Yüce Mevla’ya el açıp dua ettiler. Müslümanlar seslerini duyurana kadar protestolara devam edeceklerine dair and içtiler.

Veliko Tırnovo’da da protesto edildi
Bugün, saat 16:00’da Veliko Tırnovo Bölge Müftülüğü protesto gösterisi düzenledi.
Bölge müslümanlarından 500 kişinin katıldığı miting cami önünde yapıldı. Müslümanlar oybirliği ile Dr. Mustafa Haci’ya desteklerini ifade ettiler.
Kaynak: www.genmuftibg.net

Hiç yorum yok: