26 Mart 2008 Çarşamba

Sofya Belediyesi, Erdoğan'ın Bulgaristan ziyareti günü Ermeni soykırımını oylayacak
BAŞBAKAN Recep Tayyip Erdoğan'ın bugün Bulgaristan'a yapacağı resmi ziyaret öncesi Sofya Belediye Meclisi sözde Ermeni soykırım yasa tasarısını oylamaya hazırlanıyor.
Bulgaristan'da ırkçı ve aşırı milliyetçi Ataka Partisi'nin parlamentoda iki kez denediği ancak kabul ettirmeye başaramadığı 24 Nisan'ı ‘Sözde Ermeni Soykırım Anma Günü' girişimleri bu kez yerel yönetimlerde sürüyor. Bulgaristan'ın Burgaz ve Eski Zagra Belediye Meclislerinde teklifin kabulünden sonra bu kez Sofya Belediye Meclisi'nde konu bir kez daha gündeme getiriliyor. Sofya Belediye Meclisi'nin Avrupa Konuları ve Sivil Toplum İlişkileri Komisyon Başkanı Irina Yordanova ve 35 meclis üyesi tarafından imzalan teklif ile 24 Nisan sözde ‘Ermeni Soykırmını Anma Günü' olarak ilan edilecek ve belediyenin organizasyonunda başkent başkent Sofya'da çeşitli etkinlikler yapılacak. Teklif, merkezi Sofya'da bulunan 7 Ermeni örgütü tarafından teklif destekleniyor.
BAŞBAKANI BEKLEDİLER
Sözde Ermeni soykırmını tanıyan karar tasarısının Sofya Belediye Meclisi'nin 27 Mart perşembe günü yapılacak oturumunda görüşülmesi bekleniyor. Başbakan Erdoğan'ın Bulgaristan ziyaretinin ilk günü böyle bir oylama yapılması ülkedeki soydaşların da tepkisine neden oldu. Bulgaristan'da aşarı milliyetçi ırkçıların kurduğu Ataka, parlamentodan daha önce iki kez tasarıyı geçirmek isterken üyelerinin çoğunluğunu Türkler'in oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi ile koalisyon ortağı Sosyalist Parti’nin desteği ile reddedilmişti.
Mecliste başarılı olamayan Ataka bunun üzerine bir süreden bu yana tasarıyı çoğunluğu elinde bulundurduğu belediye meclislerinde kabul ettirmek için çaba harcamıştı. Bu girişimler sonucu Burgaz ve Eski Zagra belediye meclislerinde teklifler kabul edildi.
Başbakan Erdoğan'ın Sofya'da olacağı bugün görüşülecek teklife Sofya Belediye Meclisin'de de liderliğini Belediye Başkanı Boyko Borisov’un yaptığı GERB (Arma) partisi üyelerinin desteğinde aldı.
Resim 1: Todor Jivkov ve özel koruması Boyko Borisov (Halen Sofya Belediye Başkanı ve GERB Partisinin resmi olmayan lideri)
Resim 2: Irkçı Volen Siderov

Hiç yorum yok: